Endodoncja przyszłości czyli jak pracować z łatwością i przyjemnością

Nie musisz specjalizować się w zabiegach endodontycznych, ale istnieje prawdopodobieństwo, że raz na tydzień część Twoich pacjentów będzie potrzebować leczenia kanałowego. Niektórzy lekarze nie czują się komfortowo w leczeniu kanałowym, więc wolą skierować swoich pacjentów do endodonty. Tendencja ta ulega zmianie. Obecnie znacznie łatwiej jest leczyć kanałowo we własnym gabinecie.

Procedury endodontyczne niekoniecznie są Twoim priorytetem. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że każdego tygodnia niektórzy z Twoich pacjentów będą go potrzebować. Wielu dentystów uważa, że leczenie endodontyczne wykraczaja poza ich strefę komfortu.  Badanie przeprowadzone przez Amerykańskie Stowarzyszenie Endodontów (AAE) [1] wykazało, że dentyści ogólni zwracali się do endodontów średnio w około 46% przypadków leczenia kanałowego. Ten trend ulega dynamicznym zmianom, obecnie znacznie łatwiej jest wykonywać leczenie endodontyczne we własnym zakresie.

Wyzwania endodontyczne według stomatologów

Podczas, gdy część dentystów lubi tego rodzaju zabiegi, inni mają ambiwalentny stosunek do zabiegów endodontycznych. Nawet endodonci nie są całkowicie odporni na trudności jakie stawia przed nimi endodoncja. Badanie wykazało, że ponad połowa z lekarzy tej specjalności czuje się czasami „nieco niekomfortowo” podczas zabiegów endodontycznych.[2]

Oto kilka powodów, dla których dentyści konfrontują się ze stresem podczas procedur endodontycznych i o których sami mówią [3]:

●    Wysokie ryzyko powikłań

Złożone leczenie kanałowe mogą prowadzić do powikłań, takich jak „niewłaściwe” mechaniczne opracowanie tkanek, przetrwanie bakterii w kanałach i w okolicy wierzchołka, słaba jakość wypełnienia, niedopełnienie lub przepchnięcie  wypełnienia poza  kanał korzeniowy oraz mikroprzeciek okołowierzchołkowy”.[4]

●    Ryzyko ponownego leczenia i niepowodzenia

Specjaliści, którzy kochają procedury endodontyczne, zgadzają się, że „nie zawsze można uzyskać 100% sukces”.[5] Pomimo najlepszych starań, nierzadko zdarza się, że ząb ulega ponownemu zakażeniu lub boli po kilku tygodniach lub miesiącach. Co więcej, dentysta jest zwykle odpowiedzialny za niepowodzenie i ponowne leczenie.

●    Skomplikowana budowa anatomiczna zębów

Powodzenie leczenia endodontycznego w dużej mierze zależy od anatomii pacjenta, co pozostaje poza kontrolą dentysty. Zakrzywione kanały lub trudny dostęp znacznie komplikują a czasami uniemożliwiają wykonanie danej procedury. Dlatego dentyści muszą czasami operować nieco  „na ślepo i na wyczucie ” w trudno dostępnych miejscach. Według jednego z dentystów: „Zainfekowany ząb trzonowy jest trudny do wyleczenia. Przednie zęby są znacznie łatwiejsze.”

●    Czasochłonne zabiegi

Przeciętne leczenie kanałowe trwa od 45 min do 90 min,a czasem więcej. Ma to ogromny wpływ na przebieg dnia pracy. Lekarze muszą planować wtedy mniej wizyt, a ponadto wykonują pracę wymagająca bardzo dużej koncentracji, co powoduje zmęczenie i napięcie.

Oczywiście, nie wszyscy stomatolodzy są dotknięci tymi problemami i większość z nich bez problemów wykonuje zabiegi endodontyczne w swoich gabinetach. Niestety, te ambiwalentne podejście do opieki endodontycznej może skłonić niektórych dentystów do zaniechania wykonywania tych procedur, pomimo potencjalnie korzystnego wpływu na ich działalności.

Dążenie do opracowania idealnej techniki endodontycznej

Przeprowadzając leczenie kanałowe, stomatolodzy najczęściej wybierają między dobrze znanymi technikami, określanymi jako „techniki na zimno” lub „techniki termiczna” Ich wybór w dużej mierze zależy od poziomu umiejętności operatora, dostępnego czasu, poziomu profesjonalnego doświadczenia z każdą techniką lub po prostu od indywidualnej preferencji jednego rozwiązania nad drugim. Podczas gdy każda metoda niesie ze sobą określone korzyści i zagrożenia, w przeszłości technika termiczna ogólnie rzecz biorąc wykazywała w badaniach lepsze wyniki. Poniższa klasyfikacja w skrócie opisuje najpopularniejsze techniki przed wprowadzeniem uszczelniaczy bioceramicznych

Techniki na zimnoTechniki na ciepło
Technika kondensacji gutaperki na zimno pozwala dentystom na dość łatwe wykonywanie zabiegów z zakresu endodoncji, pozostając jednocześnie przystępną cenowo.

Z drugiej strony, przed zastosowaniem uszczelniaczy bioceramicznych metoda ta nie gwarantowała optymalnego gojenia i często wymagała powtórnego leczenia.
Technika termiczna jest często uważana za trudniejszą. Ma jednak tę zaletę, że zapewnia optymalne uszczelnienie i dobrą wytrzymałość.

Ta technika może być droższa ze względu na potrzebę zakupu dodatkowego sprzętu. Opanowanie wymaga również dużo czasu i doświadczenia.

Wybór między techniką termiczną a techniką kondensacji gutaperki na zimno zimną może być trudny. W tym scenariuszu stosowanie jednej techniki zamiast drugiej zwykle oznaczało, że dentyści musieli iść na kompromis w zakresie łatwości przeprowadzenia zabiegu i ceny, aby osiągnąć najlepsze wyniki.

Uszczelniacze hydrauliczne

Gdy na rynku pojawiły się uszczelniacze bioceramiczne, szybko zyskały popularność wśród praktyków. Do tej pory zjawisko kurczenia się uszczelniacza było główną przeszkodą w optymalnym wypełnieniu kanału. Dlatego została użyta do wypełnienia i zagwarantowania wysokiego uszczelnienia, gutaperka. Najnowszej generacji bioaktywny cement, taki jak BioRootTM RCS, nie kurczy się i jest stabilny w czasie, eliminując potrzebę stosowania bardziej skomplikowanych technik, takich jak metoda termiczna oraz wiele ćwieków gutaperkowych. Tę zmianę potwierdza rosnąca liczba badaczy i ekspertów, takich jak Prof. Simon: „Prawdziwą zmianą paradygmatu jest ponowne przyjrzenie się» technice pojedynczego ćwieka «. Ćwiek gutaperkowy nie jest już używany jako rdzeń wypełnienia. Natomiast jest stosowany jako nośnik i warunkuje możliwość ponownego leczenia”.[6]

Lepsza dochodowość

Wybór rodzaju uszczelniacza hydraulicznego może mieć bezpośredni wpływ na rentowność kliniczną. Wykonując szybsze i skuteczniejsze zabiegi, będziesz mieć większą satysfakcję oraz liczyć na lojalność pacjentów. To z kolei wpływa na liczbę nowych i powtórnych wizyt. A wykonywanie najnowszych zabiegów endodontycznych poprawi Twój pozytywny wizerunek oraz reputację.

Być może jesteś już przekonany, że endodoncję można wykonywać prosto i skutecznie. Jesteś gotowy, aby zaoszczędzić czas na procedurach, jednocześnie zwiększając wskaźnik powodzenia. Cement uszczelniający BioRootTM RCS może być Twoim najlepszym sprzymierzeńcem w efektywnym leczeniu endodontycznym.

BioRootTM RCS, rozwiązanie mające na celu ułatwienie zabiegów endodontycznych

W obliczu omówionych powyżej trudności oraz dążenia do perfekcji w wykonywaniu procedur endodontycznych firma Septodont, wykorzystując opatentowaną technologię, opracowała skuteczny uszczelniacz na bazie trójwapniowych krzemianów o nazwie BioRootTM RCS. Ten nowy cement do wypełniania kanału korzeniowego zapewnia niezawodność i wysoką jakość uszczelniania, nawet w technice wypełniania opartej na pojedynczym ćwieku

Dzięki wysokiemu, zasadowemu pH, BioRootTM RCS ogranicza rozwój bakterii, a właściwości bioaktywne wspomagają gojenie okołowierzchołkowe, zmniejszając ryzyko niepowodzenia klinicznego i konieczności ponownego leczenia. Według badań 98% komórek fibroblastów przeżywa 24 godziny po zastosowaniu BioRootTM RCS, co jest jednym z najwyższych wskaźników bioaktywności na rynku.[7]

A jeśli jesteś dentystą ogólnie praktykującym, który woli stosować techniki kondensacji na zimno, to BioRootTM RCS jest właściwym rozwiązaniem do wykonywania tego rodzaju zabiegów endodontycznych. BioRootTM RCS może zmienić Twoją praktykę endodontyczną, zapewniając doskonałe i trwałe rezultaty przy użyciu prostej techniki, którą znasz, bez konieczności zakupu dodatkowego sprzętu. Wprowadź BioRootTM RCS do swojego gabinetu i dołącz do tysięcy dentystów, którzy już wykorzystują przeszłościowe zalety uszczelniaczy hydraulicznych.

Bibliografia

  1. American Association of Endodontists. “GP Referrals Study Final Research Report”, L.C. Williams & Associates Research Group, December 2009. p.9 http://www.aae.org/specialty/wp-content/uploads/sites/2/2017/08/2009_gp_referrals_study.pdf

  2. Survey commissioned by Septodont. How Comfortable Do You Feel When Performing Endodontic Procedures? Dentists Usage and Attitudes – Market Research. (2014)

  3. Suazio Consulting. Dental Professionals – Insights. Commissioned by Septodont. (2014), p.19

  4. Tabassum, S., & Khan, F. R. (2016). Failure of endodontic treatment: The usual suspects. European journal of dentistry, 10 (1), 144–147. https://doi.org/10.4103/1305-7456.175682 (Accessed 25 May 2021)

Więcej

Możesz także cieszyć się

Zarejestruj się za darmo
1/4 Wybierz swoje dane logowania

Hasło musi zawierać co najmniej:

8 znaków

Cyfrę i literę

Znak specjalny

2/4 Wprowadź swoje dane osobowe
4/4 Potwierdzać

Zarejestruj się za darmo
Zarejestruj się teraz i uzyskaj ekskluzywny dostęp do:
  • Webinariów emitowanych na żywo i nagrań z nich, aby uczyć się od najlepszych prelegentów w branży stomatologicznej.
  • Treści edukacyjnych w różnych formatach (artykuły, podcasty, przypadki kliniczne, filmy i inne), aby rozwinąć swoje umiejętności i osiągnąć sukces biznesowy.
  • Nasz program Voice of Customer (Głos Klienta) przyczynia się do tworzenia innowacyjnych produktów odpowiadających Twoim potrzebom.
Załóż konto
Zarejestruj się teraz Jesteś już członkiem naszej społeczności? Zaloguj się!
Nie pamiętasz hasła?
Wpisz adres e-mail poniżej.

Wyślemy Ci link resetujący hasło mailem.

Anuluj
Zapisz się na nasz Newsletter

Witamy na stronie

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, oświadczam, że jestem specjalistą z branży stomatologicznej (stomatolog, technik dentystyczny, asystentka, higienistka lub osoba związaną z branżą). Mam świadomość, że treści zamieszczane na niniejszej stronie mogą zawierać między innymi materiały reklamowe wyrobów przeznaczonych do używania przez użytkowników innych niż laicy. W celu przejścia na stronę potwierdź swój status:

https://www.septodontcorp.com/