Leczenie bólu – zarezerwowane nie tylko dla pacjenta!

Dentyści uznają leczenie bólu za najwyższy priorytet podczas leczenia swoich pacjentów. Natomiast ich własne dolegliwości bólowe często pozostają poza świadomą kontrolą.

Wymagania związane z wykonywaniem zawodu dentysty mogą powodować występowanie u lekarzy fizycznego i emocjonalnego bólu. Dentyści uznają leczenie bólu za najwyższy priorytet podczas leczenia swoich pacjentów, natomiast ich własne dolegliwości bólowe często pozostają poza świadomą kontrolą, co czasami przynosi niepożądane konsekwencje. Dlatego chcemy podzielić się strategiami postępowania, które zostały oparte bezpośrednio na dowodach klinicznych. Pragniemy pomóc stomatologom cieszyć się taką samą wolnością od bólu, jaką sami starają się zapewnić swoim pacjentom. 

Stomatologia – „bolesną” profesją?    

Osobom z zewnątrz uprawianie stomatologii może nie wydawać się zawodem nieszczególnie wymagającym fizycznie. Pacjent widzi, jak siedzisz niemal nieruchomo, gdy badasz okolicę jamy ustnej, posługując się dość małymi, lekkimi instrumentami i być może myśli: cóż, to raczej nie jest tak obciążające, jak przebiegnięcie maratonu! 

Tymczasem bolą cię plecy od długiego siedzenia, skręcania się i obracania przez cały dzień. Nieustanny wysiłek się w celu uzyskania jak najlepszego obrazu wnętrza jamy ustnej powoduje ból szyi i zmęczenie oczu. Twoje ramiona są napięte od uważnej kontroli precyzyjnie wykonywanych ruchów. Twoje ręce są przeciążone od nieustannego chwytania i manipulowania instrumentami, pracując  w bardzo ograniczonym obszarze, na delikatnych tkankach. 

Potem pojawia się napięcie emocjonalne. Sama koncentracja wymagana do wykonania takich zabiegów jest już wystarczająco męcząca. Dodajmy do tego różne codzienne stresy związane z prowadzeniem praktyki, presję prawną i regulacyjną zawodu oraz wiele wyzwań związanych z zarządzaniem pacjentami, a wszystko to w trakcie niszczycielskiej gospodarczo pandemii… 

Cóż, może nie biegasz w maratonie, ale w niektóre dni z pewnością wydaje ci się, że to robisz! 

Ból kliniczny – liczby 

Nic dziwnego, że około 70% dentystów cierpi na jakąś formę bólu pleców. Według artykułu zamieszczonego w British Dental Journal, ponad jedna trzecia kwoty wypłacanej dentystom przez ubezpieczyciela Dentists’ Provident jest związana z problemami układu mięśniowo-szkieletowego. Ból może nawet kosztować niektórych dentystów karierę, a badania wykazały, że prawie jedna trzecia jest zmuszona do przejścia na wcześniejszą emeryturę z powodu schorzeń układu mięśniowo-szkieletowego. 

Dentyści też źle radzą sobie ze stresem. W ankiecie z 2004 roku przeprowadzonej przez British Dental Journal, 60% lekarzy dentystów ogólnych zgłosiło napięcie lub depresję, 58,3% bóle głowy, 60% miało trudności w zasypianiu, a 48,2% cierpiało z powodu nadmiernego zmęczenia. Wśród ankietowanych stosowanie alkoholu było powszechne, a ponad jedna trzecia praktykujących dentystów borykała się z otyłością lub nadwagą. 

Od tego czasu sytuacja się nie poprawiła. Prawie połowa dentystów ankietowanych przez British Dental Journal w 2019 r. stwierdziła, że ​​stres wpływa negatywnie na ich zdolność radzenia sobie, a niektórzy zgłaszają poważne konsekwencje dla zdrowia psychicznego. 

W obliczu bezprecedensowego stresu związanego z pandemią COVID-19 ważniejsze niż kiedykolwiek jest to, aby dentyści dbali o swoje zdrowie fizyczne i emocjonalne. Zapoznaj się z naszymi sprawdzonymi poradami dotyczącymi radzenia sobie z bólem i stresem wynikającymi z charakteru wykonywanego zawodu. 

Jak stomatolodzy mogą lepiej radzić sobie z bólem ?

Stres 

Bądź konsekwentny w dbaniu o siebie 

Zacznijmy od oczywistości! Jako pracownik służby zdrowia wiesz doskonale, jak ważny jest sen, odżywianie, nawodnienie i ćwiczenia. Jednak, kiedy masz do czynienia z bólem, stresem lub obydwoma, bardzo łatwo jest zlekceważyć te podstawowe prawdy. 

Konsekwencje braku odpowiedniej troski o siebie mogą dodatkowo pogorszyć ból fizyczny i emocjonalny. Na przykład stres i zła dieta często prowadzą do przybierania na wadze, co jeszcze bardziej zaostrza problemy związane z układem mięśniowo-szkieletowym. 

Może się to wydawać zbyt prozaiczne, ale warto poświęcić chwilę na sprawdzenie codziennej rutyny pod kątem ochrony własnego zdrowia. Upewnij się, czy rzeczywiście konsekwentnie poświęcasz wystarczającą ilość czasu na dbałość o filary dobrego zdrowia. Jeśli masz z tym problemy, aktywnie poszukaj wsparcia. 

Ćwicz inteligentne planowanie 

W pracującym intensywnie przez cały dzień gabinecie dentystycznym nie zawsze łatwo jest utrzymać przewidywalny harmonogram pracy, ale kilka ogólnych zasad może pomóc w zmniejszeniu stresu fizycznego i psychicznego.  

Spróbuj: 

  • Ogranicz szczególnie trudne zabiegi do określonych dni lub godzin, w których wiesz, że będziesz bardziej wypoczęty i naładowany energią. 
  • weź pod uwagę rozbijanie dłuższych, bardziej skomplikowanych procedur, wykonywanie ich naprzemiennie z krótszymi wizytami o charakterze konsultacji, aby dać sobie czas na regenerację. 
  • Aunikaj planowania tych samych rodzajów zabiegów jeden po drugim, aby zminimalizować ryzyko zmęczenia psychicznego (i powtarzającego się napięcia). 

Rób regularne przerwy i deleguj obowiązki 

W niedawnym badaniu przeprowadzonym przez firmę Septodont tylko 50% dentystów powiedziało, że robi sobie codziennie przerwę na lunch. Druga połowa powiedziała nam, że spędzali przerwy na przyjmowaniu dodatkowych pacjentów, przygotowywaniu gabinetu lub nadrabianiu zaległości administracyjnych. 

Oczywiście, jeśli jest coś do zrobienia, siedzenie bezczynnie może samo w sobie być dodatkowym stresorem. Jednak regularne przerwy są niezbędne, nie tylko ze względu na poziom stresu, ale także ze względu na jakość opieki i zachowanie standardów bezpieczeństwa pacjentów. 

Zastanów się nad częstszym powierzeniem niektórych mniej odpowiedzialnych zadań swojemu zespołowi. Poszukaj  rozwiązań systemowych, które mogą zautomatyzować dla Ciebie funkcje administracyjne oraz zajmij się  organizacją  większego wsparcia ze strony higienistek i asystentek w gabinecie. 

Ból szyi, pleców i ramion 

Zadbaj o prawidłową postawę 

Utrzymywanie stałej pozycji przez długi czas oznacza, że ​​dentyści są podatni na posturalne i statyczne zmęczenie mięśni. Kiedy dentysta zbyt długo siedzi, zwłaszcza przy wielokrotnym pochylaniu się do przodu, zginacze bioder są napięte. Natomiast pośladki i mięśnie głębokie brzucha nie są prawidłowo wykorzystywane, a mięśnie dolnej części pleców są zaangażowane w kompensację. 

Aby zminimalizować zmęczenie posturalne, staraj się jak najczęściej na przemian siedzieć i stać. Utrzymuj mięśnie brzucha napięte, siedząc prosto, wydłuż zginacze bioder regularnie je rozciągając oraz staraj się regularnie chodzić, aby poprawić krążenie w mięśniach. 

Trening oporowy i siłowy może pomóc w budowaniu oraz zrównoważeniu obciążenia tych mięśni, ale pamiętaj, aby pracować z trenerem, który rozumie wyjątkowe wyzwania związane z bardzo specyficznym charakterem pracy stomatologów. 

Zminimalizuj obciążenie 

Pochylanie się dla lepszej widoczności może mieć negatywny wpływ na szyję i ramiona, a także plecy. Według artykułu w Spine Universe badania wykazały, że praca przez ponad 75% czasu ze zgięciem szyi powyżej 15 stopni jest niebezpieczna dla dentysty. Mimo to stwierdzono, że dentyści spędzają 82% swojego czasu pracują pochylając się powyżej 30 stopni. 

Aby uniknąć skręcania, obracania i sięgania, umieść sprzęt i materiały w łatwo dostępnym miejscu. Jeśli Ty i Twój zespół nie praktykujecie jeszcze „pracy na cztery ręce”, rozważ wdrożenie tego stylu pracy, aby zminimalizować obciążenie szyi, pleców i ramion. 

Ustaw pacjenta w prawidłowej pozycji 

Pozycja twojego pacjenta również może mieć wpływ na twoją postawę. Amerykańskie Towarzystwo Stomatologiczne (ADA) zaleca ustawienie głowy pacjenta na poziomie, który umożliwia pełny dostęp wzrokowy, utrzymując ramiona i szyję w neutralnej pozycji, a łokcie w zgięciu pod kątem dziewięćdziesiąt stopni lub mniej. Jednak dentyści często ustawiają fotel w sposób najwygodniejszy dla pacjenta, działając tym samym na własną szkodę. 

Dr Bethany Valachi, pisząc dla Dental Products Report, mówi, że takie postępowanie sprawia, iż dentysta będzie się nadmiernie męczył, skręcał lub garbił, aby uzyskać odpowiednią widoczność i dostęp, zwłaszcza podczas leczenia w szczęce. Kiedy płaszczyzna okluzyjna górnego łuku znajduje się przed linią pionową, dentysta musi pochylić się do przodu. Aby uzyskać optymalną postawę, dr Valachi zaleca utrzymywanie płaszczyzny zgryzowej łuku górnego 20-25 stopni za pionem, najlepiej przy użyciu podwójnego zagłówka przegubowego. 

Użyj siodła dentystycznego 

Standardowe krzesła biurowe nie są dostosowane do tego, aby sprostać fizycznym wymaganiom i oczekiwaniom dentysty. Zamiast tego rozważ inwestycję w krzesło typu siodło. 

Fotele siodłowe są pochylone do przodu, aby stworzyć bardziej otwarty kąt między kręgosłupem a biodrami, wspierając naturalną krzywiznę kręgosłupa i odciążając kręgi lędźwiowe. Posiadają również wycięcie u podstawy, łagodzące ucisk na kość ogonową. 

Skonsultuj się z ekspertem 

Jest wielu profesjonalistów, którzy mogą wesprzeć Cię w dążeniu do zminimalizowania bólu związanego z pracą. Fizjoterapeuta może pomóc w korekcji postawy, optymalizacji wykonywanych ruchów oraz budowaniu siły i stabilności w kluczowych grupach mięśniowych. Terapeuta zajęciowy przeszkolony w zakresie ergonomii pracy może pomóc w odpowiednim zaaranżowaniu środowiska pracy w celu uzyskania maksymalnej funkcjonalności, wydajności, bezpieczeństwa i komfortu. Rozważ znalezienie osób, które specjalizują się w pracy z dentystami i rozumieją wyjątkowe wymagania tej pracy. 

Ból dłoni i nadgarstka 

Popraw swój chwyt 

Studenci stomatologii są rygorystycznie uczeni prawidłowego posługiwania się instrumentami, ale po rozpoczęciu samodzielnej pracy wielu przyznaje, że pozwala sobie na trochę luzu! Jeśli zauważysz zmęczenie dłoni lub nadgarstków, być może nadszedł czas, aby wrócić do podstaw i poprawić uchwyt narzędzi. 

Pisząc dla Dentistry IQ, Julie Whiteley RDH ostrzega, że ​​zbyt mocny uchwyt, nieodpowiedni ucisk oraz hiperfleksja w palcach i nadgarstku mogą przyczyniać się do bólu dłoni i nadgarstka. Wtedy konieczny staje się powrót do podstaw prawidłowego uchwytu narzędzi dentystycznych. 

Stabilizacja 

Kiedy wykonujesz precyzyjną, długotrwałą pracę, skorzystaj z technik stabilizujących, takich jak podparcie palców i dodatkowe punkty podparcia, aby utrzymać kontrolę bez przeciążenia. Staraj się trzymać nadgarstki w neutralnej pozycji, w jednej linii z przedramieniem i ustaw krzesło tak, abyś mógł opierać się o przedramię, zapewniając stabilność i wsparcie. 

Wybieraj mądrze instrumentarium  

Ból dłoni i nadgarstka można nasilać przy użyciu ciężkich lub wibrujących narzędzi, a także takich, które wymagają powtarzalnych ruchów dłoni, obracania lub skręcania. Instrumenty z wąskimi uchwytami również mogą być trudne do uchwycenia i manewrowania. 

Aby zmniejszyć obciążenie związane z instrumentami, ADA zaleca wybór lekkich instrumentów, które: 

  • powinny mieć szybkie/zmienne prędkości, aby skrócić czas użytkowania. 
  • wykorzystują minimalne wibracje lub ich nie mają. 
  • mają możliwość wyboru odpowiedniego nacisku, momentu obrotowego lub ilości obrotów. 
  • posiadają większe, ergonomicznie zaprojektowane uchwyty. 

Jednym z przykładów jest Dentapen firmy Septodont. Jest to urządzenie do komputerowego podawania miejscowego środka znieczulającego. Waży zaledwie 40 gramów i ma do wyboru dwa duże, ergonomicznie zaprojektowane uchwyty, zapewniające wygodę i łatwość użytkowania. Dzięki trzem prędkościom i dwóm trybom przepływu, lek znieczulający podaje się przy minimalnym nacisku dłoni lub manipulacji ze strony dentysty. Dla tych, którzy wolą klasycznie wykonywane iniekcje, oferta nowoczesnych strzykawek Septoject zawiera innowacyjne igły z potrójnym ścięciem w kształcie skalpela, które zapewniają maksymalną kontrolę penetracji tkanek przy minimalnej sile. 

Utrzymuj swoje instrumenty w dobrym stanie 

Tępe narzędzia wymagają dodatkowej siły i mogą wydłużyć twoje procedury. To jest często bolesne zarówno dla Ciebie, jak i dla pacjenta! 

Utrzymuj instrumenty w doskonałym stanie, aby zapewnić łatwe i wygodne użytkowanie. Następujące sygnały pomogą ci zwrócić uwagę, że nadszedł czas, aby narzędzia wyostrzyć (lub wysłać do serwisu zewnętrznego): 

  • Aby wykonać nacięcie, musisz użyć większego nacisku. 
  • Nie można wyczuć pracy ostrza na próbniku. 
  • Podczas trzymania pod światło, krawędź tnąca odbija światło z powrotem. 

Noś odpowiednio dopasowane rękawice 

Nie lekceważ znaczenia odpowiedniego dopasowania rękawic! Podczas noszenia przez dłuższy czas, zbyt ciasne rękawiczki uciskają na nerwy, obciążają mięśnie, ograniczają przepływ krwi i powodują drętwienie, mrowienie lub ból. Możesz doświadczyć tego nosząc standardowe rękawiczki medyczne, które są oburęczne i przeznaczone tylko do krótkotrwałego użytku. 

Rękawiczki powinny luźno leżeć na dłoni i podstawie kciuka, a dłoń może być zaciśnięta w pięść bez uczucia ucisku. Nie mogą być jednak zbyt luźne, ponieważ powoduje to zmęczenie dłoni podczas precyzyjnej kontroli ruchu instrumentów. 

Daj odpocząć swoim rękom 

Staraj się zmieniać zadania, które wykonujesz, aby zmniejszyć ryzyko powtarzających się urazów przeciążeniowych. Może to obejmować inteligentne planowanie, jak wspomniano wcześniej lub po prostu robienie regularnych przerw podczas zadań wymagających dużej precyzji. 

Twoje ręce będą bardziej korzystać z częstych, krótkich przerw niż tylko jednej lub dwóch długich przerw. Aby utrzymać dobre krążenie w dłoniach i nadgarstkach, zalecamy około dziesięciominutową przerwę na każdą godzinę intensywnej pracy. 

Podczas przerwy wyciągnij ręce i nadgarstki, aby rozluźnić napięcie. Wypróbuj następujące rozwiązania: 

  • Wykonuj nadgarstkami ruchy okrężne dziesięć razy w jednym kierunku, a następnie dziesięć razy w drugim. 
  • Złóż ręce razem w pozycji modlitewnej i unieś przedramiona pod kątem 90 stopni do dłoni. Powtórzyć ze ściśniętymi grzbietami dłoni i skierowanymi w dół. 
  • Zapleć palce ze sobą i obróć dłonie do przodu, a następnie wyciągnij ręce, trzymając palce zablokowane. 
  • Dociśnij kciuk do kciuka i palec wskazujący do palca wskazującego, aby uzyskać kształt rombu, a następnie delikatnie dociśnij je do siebie, aby rozciągnąć przestrzeń między nimi. 

Przy każdym z tych ćwiczeń pamiętaj, aby rozciągać się tylko tak daleko, jak możesz, a nigdy do momentu bólu. 

Ból oka 

Użyj prawidłowo dobranych lup stomatologicznych 

Badania wykazały, że prawidłowe stosowanie lup stomatologicznych może poprawić czas, jakość i dokładność leczenia, zmniejszając zmęczenie zarówno wzrokowe, jak i posturalne. 

Gdy lupy są odpowiednio dobrane, zakres i kąt deklinacji zapewniają widoczność tylko przy zachowaniu odpowiedniej postawy i odległości. To aktywnie zniechęca do nadmiernego naciągania, pochylania i garbienia się nad pacjentem, jednocześnie chroniąc przed zmęczeniem wzroku i bólami głowy. Możesz również wśród dostępnych lup wybrać modele podświetlane dla jeszcze lepszej widoczności jamy ustnej. 

Aby działały efektywnie, lupy muszą być dostosowane do wady wzroku, jeśli taką stwierdzono w badaniu okulistycznym. Zamawiając lupy dentystyczne, ważne jest, aby poinformować dostawcę o tym, ponieważ z pewnością będziesz  się męczyć, pracując źle dopasowanym urządzeniem. Jeśli nie miałeś ostatnio badania wzroku, dobrym pomysłem może być zaplanowanie wizyty u okulisty jako pierwszego kroku przed zakupem lupy. 

Zapobiegaj suchemu oku 

Kiedy skupiasz się na małym obszarze, takim jak jama ustna, częstotliwość mrugania spada z około 15 razy na sekundę do zaledwie pięciu, a gruczoły łojowe w twoich oczach wytwarzają mniej naturalnego nawilżenia. Jeśli zdarza się to często, gruczoły te mogą zanikać i powodować suchość oka, bolesny stan charakteryzujący się łzawieniem, pieczeniem i wyjątkową wrażliwością. 

Pisząc dla Dentistry IQ, Jenefer Goffron-Mercieri RDH zaleca zapobieganie zespołowi suchości oka za pomocą regularnego stosowania sztucznych łez, jednorazowych soczewek kontaktowych i ćwiczenia „20/20/20”. Co 20 minut radzi patrzeć na odległość 20 metrów przed siebie, przez 20 sekund, aby oczy mogły się zrelaksować i zregenerować. 

Ostatnia uwaga… 

Wielu dentystów stosuje te techniki w celu łagodzenia łagodnego i umiarkowanego bólu. Jeśli jednak doświadczasz uporczywych problemów ze wzrokiem, silnego bólu lub dyskomfortu, który z czasem nie ustępuje, metody samopomocy same w sobie raczej nie przyniosą znaczącej różnicy. W takim przypadku konieczne jest jak najszybsze skontaktowanie się z lekarzem, optykiem lub fizjoterapeutą – nie tylko po to, aby złagodzić ból, ale także po to, aby nadal cieszyć się karierą, na którą tak ciężko pracowałeś. Pamiętaj – wolność od bólu nie jest tylko dla pacjenta! Medice curate ipsum! 

Możesz także cieszyć się

Zarejestruj się za darmo
1/4 Wybierz swoje dane logowania

Hasło musi zawierać co najmniej:

8 znaków

Cyfrę i literę

Znak specjalny

2/4 Wprowadź swoje dane osobowe
4/4 Potwierdzać

Zarejestruj się za darmo
Zarejestruj się teraz i uzyskaj ekskluzywny dostęp do:
  • Webinariów emitowanych na żywo i nagrań z nich, aby uczyć się od najlepszych prelegentów w branży stomatologicznej.
  • Treści edukacyjnych w różnych formatach (artykuły, podcasty, przypadki kliniczne, filmy i inne), aby rozwinąć swoje umiejętności i osiągnąć sukces biznesowy.
  • Nasz program Voice of Customer (Głos Klienta) przyczynia się do tworzenia innowacyjnych produktów odpowiadających Twoim potrzebom.
Załóż konto
Zarejestruj się teraz Jesteś już członkiem naszej społeczności? Zaloguj się!
Nie pamiętasz hasła?
Wpisz adres e-mail poniżej.

Wyślemy Ci link resetujący hasło mailem.

Anuluj
Zapisz się na nasz Newsletter

Witamy na stronie

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, oświadczam, że jestem specjalistą z branży stomatologicznej (stomatolog, technik dentystyczny, asystentka, higienistka lub osoba związaną z branżą). Mam świadomość, że treści zamieszczane na niniejszej stronie mogą zawierać między innymi materiały reklamowe wyrobów przeznaczonych do używania przez użytkowników innych niż laicy. W celu przejścia na stronę potwierdź swój status:

https://www.septodontcorp.com/